Menu
plik foto id: 1400518471

UWAGA UPAŁ/2
IMGW-PIB OSTRZEGA:
 

od godz. 12:00 dnia 14.08.2024 r. do godz. 20:00 dnia 17.08.2024 r. 

  Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29ºC do 31ºC.

Temperatura minimalna przeważnie od 16ºC do 20ºC.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

 

Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 47/771-81-10 lub alarmowy 112, a  w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 62 721 50 01, wew. 17), w dni wolne od pracy oraz niedziele i święta tel. dyżurny 784 095 396.

Aktualności

Dr inż. Artur Jędrzak z Ambasadorem USA w Polsce

Kolejne wielkie osiągnięcie!

Z przyjemnością informujemy, że dr inż. Artur Jędrzak z Konarzewa, którego gościliśmy w ramach cyklu „Młodzi, zdolni i… ze Zdun” otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem Pan Artur został niedawno nagrodzony przez amerykańską fundację kościuszkowskiej za współpracę i realizację badań naukowych wraz z zespołem na The Massachusetts Institute of Technology, MIT, Boston (najlepsza uczelnia na świecie nr 1 wg. rankingu wszystkich uiwersytetów; https://www.topuniversities.com/world-university-rankings).

To zaszczytne wyróżnienie zostało mu wręczone przez Ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego w Warszawie, dn. 24 maja br. 

Badania, które Pan Artur podejmuje wraz z naukowcami z MIT dotyczą opracowania samodzielnych urządzeń nanoelektronicznych wielkości subkomórkowych do neuromodulacji opartej na biologicznym sprzężeniu zwrotnym w zamkniętej pętli, które mogą mieć zastosowanie w leczeniu różnych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Aby to umożliwić, należy opracować biologicznie aktywny materiał bioczujnikowy, który będzie mógł zmieniać swoją impedancję w zależności od biologicznie istotnych zdarzeń, takich jak zmiana pH, zwiększone stężenie jonów itp. i integrować go z urządzeniami nanoelektronicznymi o rozmiarach subkomórkowych, dzięki czemu neurony można modulować bezprzewodowo tylko w określonych, wstępnie zaprogramowanych warunkach, takich jak nadmierna pobudliwość neuronów. Urządzenia te będą zgodne z technologią CMOS, wysoce elastyczne i biokompatybilne, co zapewni ich przystępną cenę i możliwość tworzenia skomplikowanych połączeń biologicznych z neuronami.

Cieszymy się, że mieliśmy okazję gościć Pana Artura Jędrzaka w bibliotece. Z wielkim zaangażowaniem opowiedział o chemii, która jest Jego wielką pasją!

Serdecznie gratulujemy osiągnięć i trzymamy kciuki za kolejne.

arch.,fot. dr inż.  A. Jędrzak