UWAGA UPAŁ/2
IMGW-PIB OSTRZEGA:
 

od godz. 12:00 dnia 21.07.2024 r. do godz. 20:00 dnia 22.07.2024 r.

Prognozuje się upały.

 Temperatura maksymalna  około 33ºC.

Temperatura minimalna w nocy od 18ºC do 19ºC.

 

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

 

Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 47/771-81-10 lub alarmowy 112, a  w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 62 721 50 01, wew. 17), w dni wolne od pracy oraz niedziele i święta tel. dyżurny 784 095 396.

Burmistrz odpowiada na pytania

Witamy Państwa,
przedstawiam odpowiedzi na nadesłane pytania:

Pytania i odpowiedzi:

Kategoria pytania: Inne

Dzień dobry czy jest możliwość zakupu np pół tony węgla a nie półtora proszę o odpowiedź

Witam, Jest taka możliwość.

Proszę o kontakt z Urzędem.

Pozdrawiam!`

Kategoria pytania: Ochrona środowiska

Kiedy zostanie wybudowana kanalizacja na ul Witosa i części ul Podgórnej od ul Łacnowej do ul Witosa. Mieszkam na tej ulicy 33 lata i nic na niej się nie robi. Nawet chodnika nie wybudowano gdzie ruch samochodów jest duży. Rodzice dowożący dzieci do szkoły korzystają głównie z przejazdu tą ulica na której poruszają się piesi. Nawierzchnia na ulicy jest w okropnym stanie. Czekam na odpowiedż.

Witam. Staramy się o dotację na realizację kanalizacji ostatnich już terenów w Zdunach. Wiemy, że te ulice, które Pan wymienia mają zniszczoną nawierzchnię i jeśli na Podgórnej są chodniki to raczej trudno się nimi poruszać. Jest jednak szansa na dofinansowanie i szybkie załatwienie tych problemów z programu "Polski Ład". Jeśli się uda, prace mogą się rozpocząć w przyszłym roku. Jednak pewności żadnej nie mam. Pozdrawiam.

Kategoria pytania: Inne

Witam,pytanie o węgiel czy jeśli w tym roku niezakupie węgla od gminy to w nowym roku będę mógł kupić 3 tony?i jak jest z transportem zakupionego węgla od gminy.pozdrawiam

Witam. Przydział węgla jest na 1,5 tony w tym roku i 1,5 tony w następnym. Jeśli nie kupi Pan węgla w transzy tegorocznej, to jak wynika z przepisów te 1,5 tony przepada.

Jest możliwe dostarczenie węgla we wskazane miejsce na terenie Gminy. Cena w zależności od miejsca dostarczenia węgla do ok. 40 zł.

Pozdrawiam

Kategoria pytania: Bezpieczeństwo i utrzymanie porządku

Chciałem zaprosić Pana Burmistrza do odwiedzenia tymczasowego przystanku PKP w Zdunach. Po godzinie 17 jest tam niebezpiecznie ciemno. Jedyna lampa która zarosła pobliskim drzewem nie spełnia żadnego zadania. Jest tam niebezpiecznie. Czy jest szansa na szybkie rozwiązanie tego problemu i uruchomienie tam dodatkowego oświetlenia ?

Witam, Teren przy przystanku kolejowym w Zdunach należy do spółek Skarbu Państwa z grupy PKP. Gmina Zduny nie może operować na nie swojej własności. Problem niezwłocznie przekazuję do kierownictwa PKP w Ostrowie Wielkopolskim. Pozdrawiam

Kategoria pytania: Inne

Dzień dobry. Panie Burmistrzu czy na ulicy Bursztynowej jest w planach nawożenie tłucznia lub budowa drogi oraz czy będą instalowane pozostałe lampy uliczne solarne. Pozdrawiam

Witam, W tej chwili nie ma planów rozbudowy oświetlenia ulicznego na ul. Bursztynowej. W miarę możliwości na ul. Bursztynowej zostaną uzupełnione ubytki w utwardzeniu tłuczniem w przyszłym roku. W tym roku wyczerpaliśmy już środki na ten cel. Pozdrawiam

Kategoria pytania: Ochrona środowiska

Dzień dobry Panie burmistrzu jakiś czas temu pisałam z prośbą o postawienie koszy na śmieci na dróżce łączącej ul. Łacnową z os. Pisarzy czy to jest problem?

Witam. Poprzednio ta informacja do mnie nie dotarła. Ustawienie koszy nie jest problemem. Większym, utrzymanie porządku przy tych koszach. Niestety znajdują się tacy, którzy w koszach publicznych umieszczają śmieci prywatne. Jednak na razie odpowiadamy na każdą taką prośbę pozytywnie. Proszę teraz o cierpliwość. Kosze trzeba zamówić i zamontować. Pozdrawiam

Kategoria pytania: Drogi, chodniki, parkingi i ścieżki rowerowe

Dzień dobry, w najbliższym czasie planuje zamieszkać przy ulicy Jana Kazimierza w Zdunach stad rodzi się moje pytanie o możliwość wykupienia koperty parkingowej na parkingu wzdłuż ulicy. Szukałem informacji w internecie jednak tam nic nie znalazłem dlatego swoje pytanie kieruje do Pana.

Witam. Ulica Jana Kazimierza to droga krajowa. Wszelkie związane z tą ulicą sprawy należy załatwiać w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pozdrawiam!

Kategoria pytania: Inne

Dzień dobry Czy jest w gminie jakiś program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w tym momencie, lub czy jakiś będzie w przyszłości? Pozdrawiam Jacek Chróścinski

Witam, Realizujemy wspólnie z Gminą Koźmin Wlkp. i Rozdrażew instalowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych z 85% dofinansowaniem z Unii Europejskiej. W Gminie Zduny montowanych jest 206 instalacji. Program jest zamknięty i bliski ukończenia. Ale jeśli pojawi się kolejna taka szansa z pewnością skorzystamy. Pozdrawiam.

Kategoria pytania: Ochrona środowiska

Czy mógłby Pan obejrzeć, jak wygląda nawierzchnia z kostki brukowej na ulicy Reymonta w Zdunach po przejeździe firmy zbierającej odpady BIO w dniu 02 września 2022? Czy pozwoliłby Pan na takie działania "firmy zbierającej" BIO na swojej posesji? z poważaniem Andrzej Szeszycki

Witam. Pracownicy odbierający odpady posprzątali po naszej interwencji. Mamy zapewnienie, że sytuacja się nie powtórzy. Pozdrawiam!

Kategoria pytania: Bezpieczeństwo i utrzymanie porządku

Witam. 29.07.2022 zgosilam w gminie prośbę o przycięcie lip na Majdanie gdyż ograniczają widoczność. Chciałabym zapytać jak długo trzeba czekać na intrewncje. Przy okazji Chciałabym poinformować iż na ul. Ostrowskiej ok nr 10 rośnie drzewo, które także należy przyciąć iż gałęzie są tak długie, że trzeba się schylać aby przejść po chodniku.

Witam,

W najbliższym czasie gałęzie drzew zostaną przycięte. Zwłoka wynika z faktu, że prace pielęgnacyjne wykonujemy w Gminie zbiorczo, kilka razy do roku. 

Pozdrawiam

Kategoria pytania: Inwestycje

Dzień dobry. Panie Burmistrzu wakacje mijają, basen zamknięty, obiecanego placu zabaw dla dzieci na terenie basenu zdunowskiego też nie ma... Firma, z którą gmina podpisała umowę na modernizację basenu nadal nie rozpoczęła prac budowlanych pomimo iż dawno by mogła... w tym czasie zdunowskie dzieci mogłyby korzystać z basenu a nie mogą. dlaczego tak jest? czy gmina egzekwuje termin rozpoczęcia prac budowlanych? czy basen będzie otwarty w przyszłym sezonie tj. lato 2023??? czy zdunowskie dzieci w przyszłym roku nacieszą się nową inwestycją??? placu zabaw na terenie basenu też nie ma i jak widać firma, która ma tą inwestycję wykonać również się z tym nie śpieszy a czas tyka... czy inwestycja zostanie wykonana do końca sierpnia 2022 jak to zakłada umowa??? kiedy będą wymienione jakiekolwiek urządzenia na placach zabaw tj. na placu skargi i 700-lecia??? proszę o konkretne odpowiedzi.

Witam,

Wykonawca realizuje prace zgodnie z harmonogramem, a basen będzie otwarty na następny sezon letni. Z kolei potencjalny wykonawca placu zabaw na terenie basenu nie przystąpił do podpisania umowy na wykonanie robót. W związku z tym został rozpisany kolejny przetarg na budowę tego placu zabaw. Zarówno ten plac zabaw jak i wymiana urządzeń zabawowych na Placu Skargi i 700-lecia będzie wykonana w tym roku.

Pozdrawiam

Kategoria pytania: Bezpieczeństwo i utrzymanie porządku

Do kogo można zgłosić potrzebę wymiany żarówki sodowej na rogu ul.Kolejowej a pl.Kościuszki. Żarówka gaśnie na coraz dłuższe chwile i jest po prostu długo ciemno i niebezpiecznie.

Witam,

Usterka już zgłoszona. Można je zgłszać do naszego sekretariatu mailowo lub telefonicznie. Kontakty znajdzie Pan na naszej stronie internetowej.

Pozdrawiam!

Kategoria pytania: Sport

Szanowny Panie Burmistrzu mam pytanie, kiedy będzie otwarty ponownie basen miejski w Zdunach, i jak mniej więcej będzie wyglądał remont tego obiektu. Jest to ważne nie tylko dla mieszkańców, ale również dla przyjezdnych turystów.

Witam. Firma wykonująca remont zapewnia, że w jeszcze w 2022 r. wykona 70% prac. Otwarcie basenu po remoncie planujemy w przyszłym sezonie. Na wakacje 2023. Pozdrawiam.

Kategoria pytania: Drogi, chodniki, parkingi i ścieżki rowerowe

Dzień dobry A co do drugiego mojego pytania?. "Czy jest planowana ścieżka rowerowa łącząca Zduny z Chachalnią ( do wybudowanej ścieżki OSP Chachalnia)? Pozdrawiam

Witam,

Właśnie ruszyły prace związane ze ścieżką. Jesienią powinna być udostępniona dla uczestników ruchu.

Pozdrawiam.

Kategoria pytania: Drogi, chodniki, parkingi i ścieżki rowerowe

Dzień dobry Panie Burmistrzu mam pytanie odnośnie ścieżek rowerowych w naszej Gminie. Ścieżki w Gminie (Zduny - Krotoszyn; Chachalnia - Krotoszyn) są strasznie zarośnięte. Do kogo należy się zwrócić o wykoszenie zielska przy tych ścieżkach? Może Pan pomóc w tej kwestii? Czy jest planowana ścieżka rowerowa łącząca Zduny z Chachalnią ( do wybudowanej ścieżki OSP Chachalnia)? Pozdrawiam

Witam,

Ścieżki pieszo-rowerowe są wybudowane przy drogach powiatowych i to Powiatowy Zarząd Dróg jest właścicielem tych ścieżek. Powinien więc o nie również dbać. Dość często zwracamy uwagę na problem zarośnięcia ścieżek. PZD tłumaczy niedostateczną dbałość o ścieżki niewystarczającą ilością sił i środków na to zadanie. 

Rozważamy wsparcie PZD w tym zakresie. Sami jednak również borykamy się z nadmiarem zadań i niedostatkami sił i środków. 

Pozdrawiam.