2023.06.9 - imieniny: Pelagii, Felicjana, Sławoja, Efrema
UWAGA ! UPAŁ!
IMGW-PIB OSTRZEGA: UPAŁ/1,
W dniach 08-09.06.2026 r. prognozowane są wysokie temperatury powietrza, temperatura maksymalna 30 stopni, minimalna od 13 do 16 stopni.
Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 47/771-81-10 lub alarmowy 112, a w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 62 721 50 01, wew. 21, fax 62 721 52 43), w dni wolne od pracy oraz niedziele i święta tel. dyżurny 784 095 396.
Zduny w obecnym kształcie wytworzyły się z trzech odrębnych ośrodków miejskich: Zdun Starych, Zdun Nowych i Sieniutowa. Herbem Zduny Starych była głowa św. Jana Chrzciciela między dwiema szpiczastymi wieżyczkami (herb po lewej) . taką pieczęć noszącą napis: SIGILLVM OPPIDI ZDUNY . ANNO . 1642 (26 mm) znajdujemy przy dokumencie z 1751 r. w Archiwum Poznańskim, a rok 1642 na niej umieszczony, jest o 6 lat wcześniejszy niż przywilej Władysława IV dla tego Sieniutowa.
Jednakże właśnie za panowania Władysława IV powstała przy Starych Zdunach, nowa osada, zaludniona prze emigrantów niemieckich z wojny 30-letniej i zwane Nowe, albo Niemieckie Zduny. Osada ta już 1637 r. otrzymała prawa miejskie i jako osobna gmina miejska istniała aż do XIX wieku. Herbem jej była głowa św. Jana na misie, a to z powodu, że św. Jan Chrzciciel był patronem kościoła parafialnego. Z takim herbem znamy kilka pieczęci tego miasta, pierwszą z 1637 r. Ma ona tę datę w polu, a w otoku napis *DEUTSCH RATHSSIEGEL ZUM ZDUNY IN POHLEN i wyciśnięta jest na oderwanym wosku w Archiwum Poznańskim. Taki sam herb ma następna pieczęć z XVIII w. pochodząca, z napisem SIGILLVM CVITATIS NEOZDUNENSIS (37 mm), którą znaleźliśmy przy dokumencie z 1777 r. w Archiwum Głównym w Warszawie. Z tego samego czasu pochodzi i trzecia z herbem jak poprzednie i napisem GERICHTS SIEGEL D o ST o DEUTSCH ZDUNY (24mm), która jest pieczęcią sądową.
Oba miasta, Stare i Nowe Zduny, zlały się w jedno dopiero za czasu drugiej okupacji pruskiej w XIX wieku. Ale herbem ich wspólnym pozostał herb Zdun Nowych, głowa św. Jana na misie. Tak ją widzimy na pieczęci z 1833 r. z napisem: DIE STADTVERORDNETEN * VON ZDUNY * (37 mm) oraz na pieczęci z II połowy XIX w. z napisem MAGISTRAT DER STADT ZDUNY (26mm) (herb po prawej). Jednakże przy końcu czasów pruskich usunięto z pieczęci to wyobrażenie i zastąpiono je orłem pruskim z tym samym napisem co poprzednio: + MAGISTRAT + DER STADT ZDUNY (31 mm).
Kolorystyka herbu powinna być: złota misa, siwa głowa, niebieskie tło.
Źródło tekstu: "Pieczęcie i herby miast wielkopolskich" - M.Gumowski - Poznań 1932.
Flaga Gminy jest prostokątną płaszczyzną o niebieskim tle, której wymiary określają proporcje boków 5:8. Na środku flagi umieszczony jest herb o wysokości 2/3 krótszego boku flagi. Wzór flagi określa załącznik nr 3 do Statutu. Kolorystykę flagi określono w tabeli zawierającej parametry składowe kolorów według standardu drukarskiego CMYK.
z herbu mogą korzystać organy Gminy oraz Urząd Miejski.- zasady używania herbu i barw Gminy określa Rada w odrębnej uchwale.
Herbem Gminy jest „Głowa Św. Jana Chrzciciela położona na misie” Barwy herbu, to: złota misa, siwa głowa, niebieskie tło. Wzór herbu określa załącznik nr 2 do Statutu Gminy Zduny powołanego uchwałą Rady Miejskiej w Zdunach z dnia 28 listopada 2011 roku, nr XII/84/2011.
Zostaw 1% podatku w Gminie!
Używamy Cookie
Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej
Wyrażasz zgodę?