Relacje z wydarzeń
W dniach 12-14 czerwca 2026 r. delegacja Gminy Zduny w składzie: Burmistrz Zdun Miłosz Zwierzyk, Członek Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego Zdzisław Malec, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zdunach Karolina Jankowska-Grzybek wraz z radnymi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz członkowie Chóru „Harmonia" w Zdunach i przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zduny, udała się do niemieckiego miasta partnerskiego Emleben, aby wspólnie świętować jubileusz 20-lecia współpracy międzynarodowej.
Podczas uroczystych obchodów podkreślono znaczenie wieloletnich relacji opartych na wzajemnym szacunku, przyjaźni i wspólnych działaniach na rzecz lokalnych społeczności. Szczególnym, podniosłym momentem było ponowne odnowienie istniejącej już współpracy poprzez podpisanie przez burmistrzów certyfikatu ku odnowie partnerstwa między gminami Emleben i Zduny. Burmistrz Zdun Miłosz Zwierzyk przekazał burmistrzowi Emleben Philippowi Kalisch pamiątkowy kafel wykonany w Starej Kaflarni w Zdunach, nawiązujący do lokalnego dziedzictwa i historii naszej gminy. Na pamiątkę jubileuszu zasadzono również dąb szypułkowy – symbol trwałości i rozwoju partnerstwa między naszymi samorządami. Wydarzenie uświetniły koncerty lokalnego zespołu i Chóru „Harmonia" ze Zdun, który zaprezentował swój repertuar, promując kulturę i tradycje naszej gminy.
„Te 20 lat to przede wszystkim trwałe relacje między nami, znajomości, przyjaźnie, wymiana doświadczeń i wzajemne inspiracje, które spowodowały rozwój naszych miejscowości. Dziękuje wszystkim osobom, które zapoczątkowały naszą współpracę a później wypełniały ją dobrymi działaniami. Dziękuję strażakom, przedsiębiorcom, sportowcom, rolnikom, młodzieży, nauczycielom i samorządowcom. Dziękuję za każdy gest serdeczności i życzliwości." - powiedział Miłosz Zwierzyk, Burmistrz Zdun.
Korzenie tej współpracy sięgają czasów DDR, wtedy Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Drei Gleichen” w Mühlberg zorganizowała obóz młodzieżowy dla dzieci, w tym z Polski. Z tych kontaktów rozwinęła się bliska więź między gminą Emleben, liczącą wtedy 700 mieszkańców, a dużo większą gminą Zduny, która liczyła 4 000 mieszkańców i leżała na granicy dwóch województw: wielkopolskiego i dolnośląskiego. W roku 2006, podczas obchodów 1000-lecia istnienia Emleben, przyjaźń ta została oficjalnie przypieczętowana i trwa po dzień dzisiejszy.
„Wiele osobistych spotkań, dobra atmosfera i wielkie poczucie wspólnoty wyraźnie pokazały, jak żywa i cenna jest ta współpraca po 20 latach." - podsumował Philipp Kalisch, Burmistrz Emleben.
Podczas pobytu w mieście partnerskim burmistrz Miłosz Zwierzyk odwiedził także grób byłego burmistrza miasta Edgara Medera, który odegrał ważną rolę w budowaniu i rozwijaniu współpracy pomiędzy naszymi samorządami. Był to symboliczny gest pamięci i wdzięczności za jego wkład w umacnianie wieloletnich relacji partnerskich.
Dziękujemy gospodarzom za serdeczne przyjęcie oraz wspólnie spędzony czas. Niech kolejne lata współpracy przyniosą wiele wartościowych inicjatyw i pięknych wspomnień.




























