24 września 2025 r. odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Zdunach, podczas której po raz pierwszy zostały przyznane Odznaki Honorowe Gminy Zduny.
Odznakę nadaje się osobom fizycznym i prawnym, zespołom artystycznym i stowarzyszeniom, których działalność społeczna i zawodowa przyczyniła się do kulturalnego, gospodarczego i społecznego rozwoju Gminy Zduny.
Odznakę Honorową Gminy Zduny wręczyli Burmistrz Zdun Miłosz Zwierzyk oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zdunach Karolina Jankowska-Grzybek, w obecności Zastępcy Burmistrza Zdun Anny Pietrzak-Figlak, Skarbnika Gminy Zduny Adama Szymczaka i radnych Rady Miejskiej w Zdunach.
Wyróżnienia otrzymali:
1. Koło Śpiewacze „Harmonia” – za wieloletnią aktywność wokalną, za pasję do muzyki i wspólne celebrowanie wartości narodowych.
„Harmonia” od ponad stu lat, kierując się lokalnym patriotyzmem, uświetnia swoim śpiewem uroczystości kościelne i państwowe występując nie tylko na terenie gminy Zduny, lecz także poza powiatem krotoszyńskim. Jego długoletnia działalność kulturalna na rzecz naszej gminy obejmuje upowszechnianie i ochronę kultury, głównie poprzez wykonywanie i promowanie muzyki kościelnej i patriotycznej. W dniu 17 kwietnia 1923 r. powstało Koło Śpiewacze, a 9 września 1923 r. Koło przyjęło nazwę „Harmonia” i przyłączyło się do Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego w Poznaniu. Znalazło się w VIII Okręgu Krotoszyńskim jako jedno z 10 Kół. Wybuch wojny zablokował jego działania, lecz po jej zakończeniu nastąpiła reaktywacja Koła. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. przy Kole działało koło teatralne. Jego członkowie wystawiali amatorskie sztuki i jednoaktówki reżyserowane przez ówczesną prezes Agnieszkę Heyduk.
„Harmonia" wykonuje utwory a'cappella o tematyce patriotycznej, kościelnej i ludowej. Swoim śpiewem uświetnia uroczystości państwowe i religijne. Corocznie organizuje spotkania z okazji święta św. Cecylii, by spotkać się z sympatykami Koła oraz z lokalnymi zespołami. Bierze udział w przeglądach chórów świeckich i kościelnych. Koncertuje m.in. w Ostrowie Wlkp., Jarocinie, Pleszewie, Miliczu, Krotoszynie, Sulmierzycach, w Niemczech. „Harmonia" należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Diecezji Kaliskiej. „Harmonia” została uhonorowana Złotą Odznaką Honorową nadaną w 1978 r. oraz Złotą Odznakę Honorową z Laurem nadaną w 1993 r. przez PZChiO w Warszawie. W 1996 r. chór zdobył „Brązową Lutnie” na Przeglądzie Chórów Południowo-Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr. Na przestrzeni ponad 100-letniej działalności na kartach lokalnej historii zapisali się jako chór, grupa teatralna, koło recytatorskie, koło sceniczne i taneczne, które zdobyło wiele nagród, wyróżnień i pamiątek. W Kole śpiewają utalentowani ludzie, oddani swojej pasji, aktualnie są to 24 osoby, z czego dwie panie śpiewają nieustająco od ponad 50 lat. Warsztat chóru i wysoka jakość występów zachwyca artystycznym poziomem dzięki wieloletniej i doświadczonej dyrygentce Bogusławie Dengusiak, która dyryguje chórem od 1985 r. Śpiew „Harmonii” porusza serca i duszę, a przy okazji kultywuje tradycję chóralnego śpiewu. Rok 2023 był dla Koła Śpiewaczego „Harmonia” rokiem jubileuszowym, rokiem cyklicznych spotkań i wspomnień, ponieważ obchodził 100-lecie istnienia.
2. Pani Bogusława Dengusiak – za wieloletnią działalność dyrygencką w Kole Śpiewaczym „Harmonia”, za pasję do muzyki i wspólne celebrowanie wartości narodowych i lokalnych.
Pani Dengusiak to dyrygentka o wielkiej charyzmie, posiadająca niezwykłe poczucie muzyki, która razem z Kołem Śpiewaczym „Harmonia” w Zdunach od lat uświetnia uroczystości państwowe i kościelne. Od urodzenia związana jest z muzyką, ponieważ pochodzi z rodziny o muzycznych korzeniach. Z wykształcenia jest nauczycielką muzyki i wychowania fizycznego, obecnie na emeryturze. Pracując w Szkole Podstawowej w Zdunach prowadziła chór szkolny. Od 1985 r. kieruje Kołem Śpiewaczym „Harmonia” w Zdunach. Pod jej batutą chór osiągnął wysoki poziom artystyczny, zdobywając uznanie zarówno na lokalnych, jak i ogólnopolskich scenach. Jako dyrygent prowadzi czterogłosowy chór mieszany, który ma na swoim koncie udział w licznych koncertach, przeglądach, zjazdach chórów, uroczystościach okolicznościowych świeckich i religijnych w Polsce i w Niemczech. Od 1998 r. jest również wokalistką Zdunowskiego Zespołu Wokalnego, który koncertuje lokalnie, ale także na wyjazdach zagranicznych. Od 2002 r. przez kilkanaście lat z przerwami prowadziła zajęcia fitness dla dorosłych, były to jedne z pierwszych zajęć tego typu w Zdunach. Przez wiele lat współorganizowała imprezy integracyjne dla dzieci specjalnej troski z terenu Gminy Zduny. Pani Bogusława od czterech dekad przewodzi chórowi „Harmonia” i jest jedną z najbardziej zaangażowanych w promowanie i propagowanie działalności chóralnej osób w Gminie Zduny. Występy regionalne, krajowe i międzynarodowe w Niemczech oraz na Węgrzech niewątpliwe przyczyniły się do promocji zarówno Gminy Zduny, jak i województwa wielkopolskiego. Zarówno jako dyrygent, jak i nauczyciel Szkoły Podstawowej w Zdunach z sukcesami wychowywała muzycznie kolejne pokolenia zdunowian, którzy z czasem stali się nowymi członkami Koła Śpiewaczego „Harmonia” oraz Zdunowskiego Zespołu Wokalnego. W latach 1993-2013 Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie nagrodził aż trzykrotnie inicjatywę Pani Dengusiak przyznając jej wszystkie możliwe odznaki: brązową, srebrną oraz złotą. Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” otrzymała w 2024 r. za zaangażowanie w promocję działalności chóralnej w Wielkopolsce i edukację muzyczną wielu pokoleń dzieci i młodzieży szkolnej. Aktywność Pani Bogusławy i współpraca z muzykami przyczyniły się do popularyzacji działalności chóralnej w Wielkopolsce. Jako dyrygentka nie tylko kształtuje wydobywające się przez śpiewaków dźwięki, ale także dusze ludzi, którzy razem z nią biorą udział w muzycznej podróży. Jej umiejętność docierania do serc sprawiła, że chór stał się nie tylko zespołem, ale jedną wielką muzyczną rodziną.