UWAGA ! PRZYMROZKI /1
IMGW-PIB OSTRZEGA:
 

od godz. 21:00 dnia 20.04.2024 r. do godz. 08:00 dnia 23.04.2024 r.

Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2oC, przy gruncie do -4oC.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 47/771-81-10 lub alarmowy 112, a  w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 62 721 50 01, wew. 17), w dni wolne od pracy oraz niedziele i święta tel. dyżurny 784 095 396.

Relacje z wydarzeń

Burmistrz Zdun i zwycięzcy biegu

VI Bieg Zagończyka w Zdunach

3 marca br. na terenie Starej Kaflarni w Zdunach odbył się VI Bieg Zagończyka, upamiętniający postać mjr. Franciszka Jaskulskiego.           

Zarówno start, jak i meta były w Starej Kaflarni. Dokładnie 194 zawodników - co było rekordem - przebiegło dystans 1963 metrów. Liczba nawiązywała do roku śmierci ostatniego walczącego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Zwycięzcą biegu został Tomasz Owczarek z Cieszkowa. Dwa kolejne miejsca na podium przypadło zdunowianom, czyli Patrykowi Karwikowi i Wiktorowi Adamskiemu.           

Bieg Zagończyka rozpoczął się w 2017 r., lecz później był zawieszony. VI Bieg Zagończyka został reaktywowany po 3 latach i po raz pierwszy odbył się na terenie Starej Kaflarni. Nie zabrakło również wnuków zdunowskiego Bohatera.                     

Major Franciszek Jaskulski ps. "Zagończyk" urodził się 16 września 1913 r. w Castrop-Rauxel w Westafii w Niemczech. Był synem Marii z d. Kozal i Ignacego Jaskulskiego. W 1920 r. jego rodzina wróciła do Polski i osiadła w Zdunach. W latach 1928-1933 późniejszy "Zagończyk" uczył się w Seminarium Nauczycielskim w Krotoszynie, a w 1935 r. po ślubie zamieszkał w Kobylinie. Aktywnie działał w harcerstwie, gdzie zdobył stopień harcmistrza, a poprzez odbytą służbę wojskową w 17 Pułku Ułanów w Lesznie został plutonowym podchorążym. Wziął udział w kampanii wrześniowej w szeregach 68 Pułku Piechoty Wielkopolskiej od obrony Wielkopolski, poprzez bitwę nad Bzurą, przebijanie się przez Puszczę Kampinoską, aż do obrony Warszawy. Po rozpoczęciu okupacji organizował w Zdunach Związek Walki Zbrojnej, a później Armię Krajową. Po dekonspiracji udał się na Lubelszczyznę, gdzie dowodził Oddziałem Dyspozycyjnym Armii Krajowej. Szybko awansował do stopnia porucznika i wziął też udział w akcji "Burza". Trzykrotnie był aresztowany i dwukrotnie udawało mu się uciec, jednak 17 stycznia 1947 r. został skazany na śmierć i zamordowany 19 lutego 1947 r. Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Komanroskim z Gwiazdą i krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Walecznych. 

fot., info. Ł. Cichy 

Burmistrz Zdun Tomasz Chudy wręcza medale biegaczom
Burmistrz Zdun Tomasz Chudy wręcza medale biegaczom
Burmistrz Zdun Tomasz Chudy wręcza nagrody zwycięzcom
Burmistrz Zdun wraz z zwycięzcami
Zgromadzona publiczność