UWAGA UPAŁ/2
IMGW-PIB OSTRZEGA:
 

od godz. 12:00 dnia 21.07.2024 r. do godz. 20:00 dnia 22.07.2024 r.

Prognozuje się upały.

 Temperatura maksymalna  około 33ºC.

Temperatura minimalna w nocy od 18ºC do 19ºC.

 

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

 

Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 47/771-81-10 lub alarmowy 112, a  w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 62 721 50 01, wew. 17), w dni wolne od pracy oraz niedziele i święta tel. dyżurny 784 095 396.

Aktualności

Korowód dożynkowy

Dożynki gminno-parafialne w Zdunach

Dożynki to święto rolników, ale też sołectw i kół gospodyń wiejskich. Podczas dożynek w Zdunach dziękowano rolnikom za ich ciężką pracę i dar chleba. 3 września 2023 r. w Starej Kaflarni w Zdunach odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne organizowane wspólnie przez burmistrza Zdun Tomasza Chudego i proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zdunach ks. proboszcza Krzysztofa Ślicznego oraz Zdunowski Ośrodek Kultury.

Obchody tradycyjnie rozpoczęła msza święta z udziałem chóru „Harmonia” w zdunowskim kościele, gdzie rolnicy podziękowali za miniony rok i zbiory. Po mszy św. korowód dożynkowy udał się do Starej Kaflarni, w której odbyła się część obrzędowa uroczystości. Gospodarzem tegorocznych dożynek był burmistrz Zdun, Tomasz Chudy, który przywitał zaproszonych gości oraz podziękował rolnikom za ich codzienny trud i wspólny wysiłek.

Starostami dożynek byli Państwo Jolanta i Wojciech Motławscy. Ceremonii towarzyszyły przyśpiewki, w trakcie których wręczano chleby i wieńce dożynkowe rolnikom. Oprawę artystyczną uroczystości uświetnił Zespół i Kapela „Senior” ze Zdun, zespół ludowy „Tereski” z Perzyc oraz zespół „Folklor Błonie” z Krotoszyna.

Święto zgromadziło mieszkańców gminy, którzy mieli możliwość skosztowania grochówki oraz  smacznych specjałów przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje w postaci dmuchańców, animacji dla dzieci oraz stoiska krotoszyńskiego PGKiM. Na scenie wystąpili zespół „Handys Banda” i kabaret „Z Konopi”. Dożynki zakończyła zabawa taneczna prowadzona przez zespół XDance.

Organizatorzy kierują podziękowania za osobiste zaangażowanie w przygotowanie dożynkowego wystroju naszej miejscowości oraz za pomoc w organizacji uroczystości: pracownikom Urzędu Miejskiego w Zdunach, pracownikom Zdunowskiego Ośrodka Kultury, pracownikom PWiK Sp. z o.o. w Zdunach, przewodniczącym i zarządom Osiedli w Zdunach, druhom z OSP Zduny, Posterunkowi Policji w Zdunach, Ranczu u Krupińskich w Perzycach, Kołom Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeniom oraz mieszkańcom i rolnikom z terenu Gminy Zduny, którzy bezinteresownie udzielili pomocy przy organizacji dożynek.

Organizatorzy dziękują poniższym sponsorom za udzielone wsparcie:

 1. Bank Spółdzielczy w Krotoszynie
 2. Dunya Doner Kebab,
 3. KRUK Transport Zduny,
 4. Stalmach Marek Machowski Wolenice,
 5. BLENDING Zduny,
 6. PANCOM Przemysław Panek Zduny,
 7. P.H.U. Gajowy Siejew,
 8. Trans-Med Zduny,
 9. Eurowarsztat Dominik Kaczmarek Zduny,
 10. Kwiaciarnia Mercedes Krotoszyn,
 11. Piekarnia Andrzej Ratajczyk Zduny,
 12. Piekarnia-Cukiernia VOGT Pleszew,
 13. Wieczorek s.c., Piekarnia Wieczorek G.D., Januszewicz J. Sulmierzyce,
 14. Usługi Pogrzebowe Radosław Solecki Zduny,
 15. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Krotoszynie.

 

 

Członek Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego, Burmistrz Zdun, Sekretarz Gminy Zduny w kościele
Zgromadzeni mieszkańcy w Starej Kaflarni
Goście przy stole dożynkowym
Zespół Folklor Błonie
KGW w Starej Kaflarni
Strażacy przy grochówce