Aktualności

Goście zza granicy

W barwach węgiersko – rumuńsko – polskich

W ramach współpracy Gminy Zduny  z gminą Balatonfenyves po raz kolejny już Szkoła Podstawowa w Zdunach miała okazję gościć 40-osobową grupę młodzieży z Węgier i Rumunii. Goście część swojej wizyty spędzili z uczniami Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach, część - ze zdunowską młodzieżą.

Program pobytu grupy węgiersko – rumuńskiej w Zdunach obfitował w różne formy aktywności. Dzięki temu goście poznali Zduny, Wrocław i Krotoszyn.

Zaproszeni zaznajomili się z topografię Zdun podczas gry terenowej, spędzili miło popołudnie na basenie miejskim, odwiedzili zrewitalizowaną Kaflarnię – centrum kulturalne ziemi zdunowskiej. To w niej spędzili najwięcej czasu i mieli sporo zaplanowanych zajęć, np. dyskotekę, warsztaty z gliny oraz pożegnalny wieczór. Podczas tego wieczoru odbyły się występy reprezentacji narodowych w tańcu i śpiewie, zarówno grupowym, jak i indywidualnym (zaprezentowali się obecni uczniowie, jak i absolwenci SP w Zdunach). Ponadto goście ujrzeli pokaz umiejętności karate, kumite i MMA. Przemówienia Burmistrza Zdun, Burmistrza Sulmierzyc, dyrektora SP w Zdunach, podziękowania, seans filmowy i wspólna biesiada dopełniły koniec dnia. Wieczór ten obfitował w wiele emocji.

Młodzież z Węgier i Rumunii zapoznała się także z ofertą Wrocławia. Odbyli podróż statkiem po Odrze, byli w ZOO i Afrykarium oraz bawili się w Pixele XL – nową atrakcję tego miasta, zabawę na podłodze. Z kolei w Krotoszynie było bardziej ekstremalnie – był to czas paintballa.

Czas zabawy i integracji dla każdej ze stron upłynął bardzo szybko. Kolejne takie spotkanie za rok po przeciwnej stronie: albo u Madziarów, albo w Siedmiogrodzie.

Źródło, fot.: B. Bojewska, SP Zduny

Przemówienie Burmistrza Zdun Tomasza Chudego i Burmistrza Sulmierzyc Dariusza Dębickiego
Wręczanie upominków przez dyrsketora SP w Zdunach
Uczniowie na dyskotece w zdunowskiej kaflarni
Zwiedzanie Wrocławia
Paintball w Krotoszynie
Zwiedzanie Zdun