2022.10.2 - imieniny: Teofila, Dionizji, Dionizego, Stanimira

Fotowoltaika dla mieszkańców - umowa podpisana

2021-04-28

Ponad 5 milionów z Unii dla Gminy Zduny

Na zdjęciu przedstawiciele gmin Koźmin, Rozdrażew i Zduny, marszałek Krzysztof Grabowski i Radna sejmiku Joanna Król-Trąbka

Gmina Zduny otrzymała ponad 5 mln zł na montaż 206 instalacji fotowoltaicznych z WROP z perspektywy 2014+.

 Łącznie dla trzech gmin powiatu krotoszyńskiego trafiło 9 043 235 zł, a cały projekt wart jest 13 086 093 zł. Najwięcej środków otrzymała gmina Zduny, czyli 5 055 800 zł na 206 instalacji fotowoltaicznych, gmina Koźmin Wielkopolski dostała 2 428 025 zł na 91 instalacji fotowoltaicznych, a gmina Rozdrażew uzyskała 1 559 410 zł na 66 instalacji fotowoltaicznych. Wszystko zaczęło się w 2017 r., kiedy trzy samorządy złożyły wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców w tzw. systemie parasolowym. System polega na tym, że samorząd zamontuje na prywatnych posesjach ogniwa fotowoltaiczne i przez pięć najbliższych lat będzie je serwisowała.

Audyty były wykonywane na koszt zainteresowanych mieszkańców, co było możliwe, dzięki temu, że burmistrz Tomasz Chudy i jego zastępca Miłosz Zwierzyk chodzili od domu do domu i informowali o unikalnej szansie dofinansowania tego projektu. Gmina Zduny załapała się na wariant z 85 % dofinansowaniem, a wcześniej szanse miały gminy, które zdecydowały się na wariant finansowania 50 %. Dzięki zwiększeniu puli na te projekty przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, nasze samorządy załapały się w projekcie dopiero 28 stycznia br. Partnerem wiodącym była gmina Koźmin Wielkopolski, dlatego też umowę z wicemarszałkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim podpisali burmistrz Koźmina Wlkp. Maciej Bratborski i skarbnik koźmiński Andrzej Serek.

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE