2022.10.2 - imieniny: Teofila, Dionizji, Dionizego, Stanimira

5 milionów na fotowoltaikę w Gminie Zduny

2021-02-02

Powstanie ponad 200 instalacji

Na zdjęciu instalacja fotowoltaiczna

Ponad 5 milionów złotych otrzyma Gmina Zduny na wybudowanie ponad 200 instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców. Decyzję o dofinansowaniu złożonego w 2017 roku wniosku Gminy Zduny podjął Zarząd Województwa Wielkopolskiego 28 stycznia tego roku.

Pieniądze pochodzą z Unii perspektywy 2014+ z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W 2017 r. Gmina Zduny wraz z partnerami, Gminą Rozdrażew i wiodącym partnerem Gminą Koźmin Wielkopolski złożyła wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców w tzw. systemie parasolowym. Tzn. Gmina niejako pod opiekuńczym „parasolem” zamontuje prywatnym posiadaczom posesji ogniwa fotowoltaiczne, i przez 5 lat będzie je serwisowała.

Drugą możliwością było złożenie wniosku na instalacje na obiektach użyteczności publicznej. – Wybraliśmy trudniejszy wariant, czyli fotowoltaikę dla mieszkańców, ale za to dla nich korzystniejszy – mówi burmistrz Zdun Tomasz Chudy – Żeby zebrać chętnych do projektu razem z zastępcą Miłoszem Zwierzykiem chodziliśmy od domu do domu i informowaliśmy o unikalnej szansie, jaką jest dofinansowanie -wyjaśnia włodarz Gminy.

W dość krótkim czasie udało się zebrać ponad 200 chętnych. Wykonano u nich na ich  koszt audyt sprawdzający, czy istnieje możliwość zamontowania instalacji. Część wniosków odpadło. Zostało 206, które znalazły się we wniosku.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego już kilkukrotnie zwiększał kwotę na dofinansowanie tego programu. Wniosek trzech gmin z powiatu krotoszyńskiego ciągle jednak lądował „pod kreską”. Między innymi z tego powodu, że zakładał 85% dofinansowanie, oraz zakładał montaż ogniw wysokiej jakości, dość drogich. Więcej punktów i wcześniejsze dofinansowanie otrzymały między innymi prywatne firmy, które zadeklarowały wkład własny na poziomie 50%.

Ważnym czynnikiem w którym nasz wniosek nie był wysoko punktowany była korelacja pomiędzy kosztem budowy a uzyskaną mocą energetyczną. -Jednak warto było zaryzykować i poczekać – mówi burmistrz T.Chudy. – Teraz mieszkańcy otrzymają wysokiej jakości instalacje z 85% dofinansowaniem – dodaje. Beneficjenci pokryją 15% kosztów przedsięwzięcia i będą musieli opłacić podatek VAT.

Partnerem wiodącym, który składał wniosek jest Gmina Koźmin Wielkopolski, która uzyskała dofinansowanie w kwocie 2 428 025 zł na 91 instalacji, Gmina Rozdrażew otrzyma 1 559 410 zł na 66 instalacji a Gmina Zduny 5 055 800 na 206 instalacji. Łącznie do powiatu spłynie 9 043 235 zł na 363 instalacje. Cała inwestycja ma wartość 13 086 093 zł.

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE