2022.10.2 - imieniny: Teofila, Dionizji, Dionizego, Stanimira

Maria Krystek skończyła 100 lat

2020-07-21

Burmistrz Zdun przekazał list od Premiera RP

Na zdjęciu burmistrz Tomasz Chudy przekazuje list gratulacyjny od premiera Morawieckiego szacownej jubilatce

Maria Krystek z d. Falentin urodziła się 18 lipca 1920 r. w Perzycach w rodzinie rolniczej Emmy i Brunona Falentinów.

W 1941 r. została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Jeszcze w tym samym roku udałoło jej się opuścić obóz. Od tego czasu całe życie spędziła w Perzycach. W 1947 r. wzięła ślub z Janem Krystkiem (1913-1986). Doczekała się 4 dzieci, 9 wnuków i 11 prawnuków. Przez całe życie, aż do przejścia na emeryturę pracowała na roli.

Gospodarstwo przejęła po ojcu. Mimo to, musiała komunistycznemu pańswtu spłacać raty za wartość majątku. Jej wielką pasją była literatura. Nawet po przekroczeniu 80tki czytała książki.

Niegdyś zajęła pierwsze miejsce pod względem wypożyczonych książek w zdunowskiej bibliotece. Od najmłodszych lat działała społecznie. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej aktywnie uczestniczyła w życiu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Perzycach, zwanym powszechnie Młodymi Polkami. Od początku istnienia angażowała się w działalność Koła Gospodyń Wiejskich. Razem z Józefą Frąckowiak i Ignacym Walczakiem zakładała Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Perzycach.

Obecnie po Mariannie Borkiewicz ze Zdun, która skończyła w grudniu minionego roku ten piękny jubileusz, jest drugą najstarszą mieszkanką zdunowskiej gminy.

Zdjęcia i tekst: Łukasz Cichy (Życie Krotoszyna)

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE