2020.02.26 - imieniny: Mirosława, Aleksandra, Lutochny

Dąb Stulecia Niepodległości

2018-11-28

Nasadzenie dla upamiętnienia święta

Na zdjęciu symboliczne przecięcie wstęgi przez Burmistrza Zdun

20 listopada Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Krotoszyn Sławomir Trawiński, oraz Burmistrz Zdun Tomasz Chudy przecięli symboliczną wstęgę przy Dębie Niepodległości, który zasadzono na Placu 700-lecia. W wydarzeniu uczestniczyła przewodnicząca mijającej kadencji Rady Miejskiej Elżbieta Kurkiewicz.

Dąb ma upamiętniać 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, oraz 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i powrotu Ziemi Zdunowskiej do Macierzy.

W 2019 r. zostanie przeprowadzone głosowanie nad nadaniem imienia dla nowo zasadzonego dębu. Po nadaniu imienia Samorząd zamierza umieścić przy drzewku pamiątkową tablicę.

Przypomnijmy, że po burzliwym okresie i walkach na początku 1919 r. (od stycznia do marca) po których cały teren zajęli Niemcy, Zduny i okolice zostały formalnie przyznane Polsce dopiero w 1920 r. po ratyfikowaniu Traktatu Wersalskiego w dniu 10 stycznia.

Praktycznie tereny te zostały przejęte 17 stycznia 1920 r. przez Wojsko Polskie.

 

Dąb szypułkowy

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje naturalnie w niemal całej Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii), na Kaukazie oraz w Azji Zachodniej. W Polsce jest bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony jest w przemyśle drzewnym (ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno) oraz leśnictwie. Jest gatunkiem długowiecznym – żyje ponad 1000 lat. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych drzew w europejskim krajobrazie. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły.

(za wikipedią)

 

Pochodzenie Debu Niepodległości

Sadzonka DB S 2/0 pochodzące ze zbioru nasion z października 2016 roku - żołędzie po spławieniu. Nasiona pochodzą z płyty Krotoszyńskiej, zbierane w Leśnictwie Starylas NG oddz. 3 g.

Nasiona zostały przekazane do przechowania w chłodni Ośrodka Szkółkarsko Nasiennego w Jarocinie, skąd następnie w maju 2017 roku część nasion została zabrana z przechowania   i w dniu 10.05.2017 roku zostały wysiane w Szkółce Leśnej Kuklinów – Nadleśnictwo Krotoszyn

 

Świadectwo pochodzenia dębu

format: pdf, wielkość: 264.81 [ KB ]

pobierz plik

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE