2018.04.23 - imieniny: Jerzego, Wojciecha, Ilony

UWAGA! Burze z gradem! Ostrzeżenie I stopnia!

IMGW ostrzega, od godz. 14:00 dnia 23.04 do godz. 19:00 dnia 23.04.2018r wystąpią burze z opadami deszczu do 20 mm i silnym wiatrem w porywach do 70 km/h. Lokalnie grad.

Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazywać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 62725292 lub alarmowy 998, a w godzinach pracy Urzędu Miejskiego do Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 62 7215001. fax  62725243), w dni wolne od pracy oraz niedziele i święta tel. dyżurny 784095396.

Pomysły na Kaflarnię

2018-02-14

12 lutego odbyło się w Zdunach spotkanie koordynacyjne w sprawie przyszłego zagospodarowania Kaflarni Zduny

Na zdjęciu wizja lokalna Kaflarni prowadzona przez uczestników spotkania

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Cechu Zdunów Polskich w tym starszy Cechu Piotr Batura, Fundacji Insolitas organizującej w Zdunach Międzynarodowe Plenery Ceramiczne prezes Agnieszka Marciniak-Kucharska i vice prezes Włodzimierz Ćwir, dyrektor Zdunowskiego Ośrodka Kultury Jolanta Szymanowska, Burmistrz Zdun Tomasz Chudy, oraz Dariusz Kałużny, który będzie przygotowywał wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej, oraz projektant przygotowujący dokumentację inż. Adam Gogolewski.

Uczestnicy dokonali najpierw wizji lokalnej obiektu. Następnie w gabinecie Burmistrza omówiono koncepcje funkcjonowania poszczególnych budynków po ich przebudowie, rozbudowie lub remoncie.

Wiadomo, że kwestia działań remontowych w Kaflarni Zduny podlegać będzie ciągłemu nadzorowi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z tego wynikają ograniczenia.

W trakcie spotkania ustalono między innymi, że obecny charakter budynków, zwłaszcza tych wybudowanych z cegły powinien zostać zachowany. Część produkcyjna z niekiedy ponad 100-letnimi urządzeniami do produkcji powinna pozostać w stanie umożliwiającym incydentalne uruchomienie krótkich serii produkcyjnych. Przy użyciu zachowanych maszyn można by produkować unikatowe gadżety z ceramiki promujące Zduny i okolice.

Wśród licznych pomysłów zagospodarowania Kaflarni są miejsca warsztatowe i konferencyjno-widowiskowe, niewielkie kino na 30 osób z możliwością przekształcenia w salę konferencyjno- szkoleniową, miejsca noclegowe o niższym standardzie ze stołówką, autonomiczne pracownie pod wynajem, przestrzeń biurowa dla Zdunowskiego Ośrodka Kultury, który ma obiektem zawiadywać, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych z Gminy Zduny, szczególnie tych, które do tej pory własnej siedziby i miejsca nie posiadają, a także przestrzeń do odbywania koncertów, pokazów i wystaw, w tym muzeum kultury ognia, i wystaw rzeźbiarskich.

Spotkanie miało związek ze zbliżającym się naborem wniosków na dofinansowanie takich przedsięwzięć przez Unię Europejską. Wysokość dofinansowania wynosi 85% kosztów przedsięwzięcia.

Docelowo Kaflarnia Zduny ma stać się ośrodkiem ceramiczno-kominkarskim, w którym cyklicznie odbywać się będą wydarzenia związane ze szkoleniem czeladników i mistrzów zduńskich, plenery ceramiczne o rozmaitym zasięgu, warsztaty dla młodzieży licealnej i akademickiej z uniwersytetów w Poznaniu i Wrocławiu, a także wiele wydarzeń nastawionych na mieszkańców Gminy Zduny. Rzeźbiarze chcą robić warsztaty ceramiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zduni natomiast zamierzają urządzać wypieki domowego pieczywa i robić zawody w pieczeniu pizzy, a także organizować warsztaty ekologicznego spalania drewna w kominkach.

Pierwsze wydarzenia jeszcze przed rozpoczęciem remontów i przebudów odbędą się w tym roku.

Tradycyjnie w lipcu odbędzie się kolejny festiwal „Pogranicze Kultur”.

Spotkanie trwało kilka godzin i zakończyło się wstępną deklaracją partnerstwa w przedsięwzięciu wszystkich biorących w spotkaniu stron.

Na zdjęciu wizja lokalna we wnętrzach Kaflarni

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE