2019.012.6 - imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny, Emiliany

Dożynki diecezjalne w Gnieźnie

2017-02-28

Marszałek Województwa i Arcybiskupo Gnieźnieński zapraszają na dożynki do Gniezna

Tablica z nazwą Urzędu Marszałkowskiego na ścianie Urzędu w Poznaniu

Przekazujemy zaproszenie przesłane do Urzędu Miejskiego w Zdunach a skierowane do wszystkich mieszkańców Gminy Zduny..

Szanowny Panie Burmistrzu,

Z przyjemnością informujemy, że tegoroczne XIX Wojewódzko-Archodiecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbędą się w Gnieźnie.

Gniezno - miejsce symboliczne, nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach państwa i Narodu Polskiego. Miejsce będące świadkikem pierwszych koronacji królewskich, w którym rozpoczął się proces kształtowania naszej narodowej tożsamości w oparciu o religię chrześcijańską.
Doskonale pamiętamy zeszłoroczne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, podczas których w odświętnej, niejednokrotnie podniosłej i pełnej wzruszeń atmosferze z dumą i radością wracaliśmy do przeszłości. Był to również dla nas czas pogłębionej refleksji nad zobowiązaniami wynikającymi z decyzji podjętej przed wiekami przez naszych przodków.

Wiosną czekają nas kolejne, ważne uroczystości. Jubileusz 600-lecia nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski będzie okazją do wspólnego dziękczynienia oraz podkreślenia znaczącej roli, jaką odegrał urząd prymasowski w ustroku kościelnym i państwowym naszej Ojczyzny. Pozwoli również przypomnieć sylwetki arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy broniąc praw człowieka i narodu, niejednokrotnie w sposób zdecydowany przeciwstawili się reżimom totalitarnym oraz dbali o to, aby Kościół pozostawał ostoją wolniści i narodowej jedności.

 

Szanowny Panie Burmistrzu,

Przywołując wydarzenia rocznicowe ściśle związane z chrześcijańskim dziedzictwem naszej Ojczyzny, chcielibyśmy podkreślić olbrzymią rolę, jaką w kształtowaniu religijności i wierności ponadczasowym wartościom odgrywają mieszkańcy wielkopolskiej wsi. Dlatego bardzo nam miło, że to właśnie Gniezno będzie w tym roku miejscem, w którym wspólnie podziękujemy Panu Bogu za plony, a wielkopolskim rolnikom za trud i poświęcenie w ich codziennej, ciężkiej pracy.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Zdun do Gniezna, gdzie w ostatnią niedzielę sierpnia podczas Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich pragniemy wspólnie się cieszyć z pomyśłnie zakończonych żniw, podtrzymując jedną z najpiękniejszych polskich tradycji.

Wojciech Polak, Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Skan oryginału listu w formacie *.pdf

format: pdf, wielkość: 619.8 [ KB ]

pobierz plik

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE