2019.012.6 - imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny, Emiliany

Od 2 stycznia można wsiadać do autobusów szkolnych

2017-01-02

Autobusy szkolne w Gminie Zduny są liniami regularnymi

Gmina Zduny podpisała porozumienie z Gminą Krotoszyn. Od 1 stycznia każdy mieszkaniec może wsiąść do autobusu, który ze szkolnego zostaje przekształcony w regularną linię autobusową. Na przystankach pojawią się szczegółowe rozkłady jazdy autobusów. Jednorazowy bilet dla mieszkańca będzie kosztował 2 zł. bez względu na linię. Dzieci szkolne i przedszkolne oraz młodzież ze szkół z terenu Gminy Zduny będzie jeździła za darmo. Gmina i MZK liczą na dopłatę do uczniowskich biletów miesięcznych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: będą oszczędności.

Po podpisaniu z Gminą stosownego porozumienia Miejski Zakład Komunikacji z Krotoszyna stał się podmiotem wewnętrznym Gminy Zduny. MZK może bezprzetargowo, za to na podstawie szczegółowej kalkulacji kosztów realizować przewóz publiczny na terenie Gminy Zduny. Dzięki temu między innymi przewozy mogą realizować zadanie własne Gminy, jakim jest zapewnienie transportu publicznego na jej terenie. Po podjęciu uchwał przez Radę Miejską na grudniowym posiedzeniu ostatnie formalności zostaną załatwione. To prawna strona medalu.

Co to oznacza dla mieszkańca Gminy?
Funkcjonujące do tej pory przewozy szkolne zostaną przekształcone w regularne linie autobusowe. Dla dojeżdżających dzieci i młodzieży nie zmieni się nic, poza tym, że otrzymają one bezpłatne bilety miesięczne, które będą musiały nosić przy sobie. Autobusami nadal jeżdżącymi po trasach, których jeździły dotąd będą przemieszczali się opiekunowie uczniów. Natomiast teraz każdy mieszkaniec może wsiąść do takiego autobusu, kupić bilet jednorazowy (lub miesięczny), który będzie kosztował 2 zł. (lub 50 zł. miesięczny) i dojechać praktycznie do każdego miejsca w Gminie, tak jak do tej pory dojeżdżały autobusy szkolne.
Ponadto pojawią się dodatkowe kursy do Krotoszyna i z Krotoszyna, związane z przyjazdem i powrotem obsługujących Gminę autobusów do i z bazy MZK.

Czy Gminę na to stać?
Ponieważ zbiorowy transport publiczny jest w całości oparty o dotychczasowo kursujące autobusy szkolne koszt dla Gminy pozostanie bez zmian. Należy jednak przypuszczać, że chociaż niewielkie, powinny pojawić się wpływy z dość symbolicznych opłat za bilety jednorazowe i miesięczne od mieszkańców nie będących uczniami i przedszkolakami. Ponadto MZK będzie się starało o dopłatę do biletów szkolnych, którą można uzyskać prowadząc publiczny transport zbiorowy. Samorząd zakłada więc, że będą oszczędności, z których pomocą uda się uruchomić kolejne połączenia w godzinach wieczornych.

Skąd pomysł
„Poszukiwaliśmy rozwiązania prawnego, które pozwoliłoby na przywrócenie publicznego transportu zbiorowego w Gminie Zduny - mówi Burmistrz Zdun Tomasz Chudy - to postulat zgłaszany wielokrotnie nie tylko podczas zebrań wiejskich, ale również na przykład przez seniorów zdunowskich. Są mieszkancy, którzy nie mają samochodów i możliwości skorzystania z podwózki. Okazało się, że z powodzeniem „otwarto” przewozy szkolne w powiecie kluczborskim. Skorzystaliśmy z zastosowanych tam rozwiązań. Nadmienię, że rozwiązanie zastosowane w Kluczborku skontrolowała Najwyższa Izba Kontroli i nie wniosła żadnych uwag. Myślę, że można mówić o przywróceniu komunikacji autobusowej w Gminie - mówi z zadowoleniem T.Chudy.

Minusy
Autobusy nie będą jeździły w dni wolne od nauki szkolnej. Nie będzie więc można wsiąść i dojechać autobusem także w okresie wakacji letnich i ferii zimowych, oraz innych przerw świątecznych. Biorąc jednak pod uwagę, że do tej pory w Gminie jeździła tylko linia nr 8 (Ruda-Konarzew-Krotoszyn i powrotna), to zmiana ma więcej plusów niż minusów.

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE