2018.02.16 - imieniny: Danuty, Jalianny, Daniela

Kolejne dofinansowanie dla Zdun

2018-06-22

Pieniądze na mierniki czystości powietrza i drona, który sprawdzi co ulatnia się z komina

Na zdjęciu zrzut ekranu komputera ze stroną pokazującą online pomiar jakości powietrza w Zdunach

Gmina Zduny otrzyma prawie 50 tys. na zakup mierników czystości powietrza i profesjonalnego drona z miernikiem jakości spalin.

Gmina wystąpiła o dofinansowanie po szokujących informacjach na temat zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu właśnie w miastach tej wielkości co Zduny, pozbawionych dostarczania ciepła z elektrociepłowni.

Mierniki będą zamontowane przy szkołach i przedszkolach w naszej Gminie. Mierzenie jakości powietrza nie poprawi jego stanu, ale może na przykład spowodować przy skrajnie złej jakości zatrzymanie dzieci w budynkach szkolnych czy przedszkolnych, np. podczas przerw lekcyjnych.

Jakość powietrza będzie można sprawdzićon-line. Tak jak w przypadku zainstalowanego testowo urządzenia przy Zespole Szkół w Zdunach.

Do zobaczenia pod linkiem: https://panel.syngeos.pl/sensor/pm2_5?device=333

Natomiast dron z zamontowanym miernikiem będzie służył wyłapywaniu trucicieli powietrza. Na podstawie pomiaru jakości spalin wydostających się z komina będzie można przy pomocy policji sprawdzić, co na terenie danej posesji jest spalane w piecu.

Za spalanie niedozwolonych paliw grożą wysokie mandaty.

Pierwsze pomiary zostaną wykonane jesienią tego roku.

Jednocześnie informujemy, że planujemy przeprowadzić w Gminie pokazy ekologicznego spalania paliw stałych. Często od sposobu spalania węgla zależy ilość emitowanego do powietrza szkodliwego dymu.

Ponadto informujemy, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił wielomiliardowy program wsparcia finansowego wymiany pieców na ekologiczne i termomodernizowania budynków prywatnych. Czekamy na szczegóły. Jak tylko je poznamy poinformujemy mieszkańców.

 

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE