2018.09.25 - imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława, Władysławy

Cech Zdunów powstał w Zdunach!

2017-10-18

Odbyło się pierwsze spotkanie szefów nowo założonego Cechu Zdunów Polskich z Burmistrzem Zdun

Na zdjęciu uczestnicy spotkania w gabinecie Burmistrza Zdun

W środę 18 października w gabinecie Burmistrza Zdun odbyło się spotkanie Starszego Cechu Zdunów Polskich Piotra Batury i skarbnika Cechu Jana Biegańskiego z Burmistrzem Zdun Tomaszem Chudym.

Celem spotkania było omówienie możliwości współpracy świeżo zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym Cechu z Gminą Zduny.

Cech jest bardzo zainteresowany rozpoczęciem działalności w Kaflarni Zduny, którą wkrótce przejmie Gmina. Zduni chcieliby tam organizować swoje warsztaty.

Możliwe jest również stworzenie w Zdunach ośrodka egzaminacyjnego dla czeladników zduńskich.

Ponadto zduni planują zorganizować dla mieszkańców darmowe wypieki chleba i zawody w pieczeniu pizzy.

Podczas spotkania rozmawiano również o możliwości organizacji szkoleń ze sposobów ekologicznego spalania paliw stałych (węgla i drewna), o stowrzeniu Centrum Zdunów Polskich i organizacji wystaw zduńskich.

W Kaflarni ma również powstać muzeum pieca.

Przypomnijmy, że Kaflarnia Zduny to najstarszy tego typu obiekt w Europie, który do niedawna jeszcze prowadził normalną produkcję kafli. Produkcja została zamknięta, a obiekt przestał być użytkowany po pożarze, do którego doszło latem 2015 r.

W związku z zagrożeniem dewastacji Kaflarni samorząd Zdun zdecydował o przejęciu obiektu. Do pierszych zapisów zmieniających właściciela dojdzie w najbliższym czasie.

Następnie w oparciu o opracowane Plany Rewitalizacji Gminy Zduny samorząd będzie się starał o fundusze unijne na rewitalizację Kaflarni. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia samorządowców w tym zakresie uzyskanie dotacji ma duże szanse powodzenia.

 

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE