Szanowni Mieszkańcy!

W związku z trwającą budową kanalizacji sanitarnej w Zdunach

informujemy, że od dnia 14 lipca 2025 r. 

wjazd na ul. Podgórną od strony ul. Łacnowej będzie nadal niedostępny. 
 
Za utrudnienia przepraszamy. 
 

UWAGA

IMGW-PIB OSTRZEGA!!

 BURZE/ 1

 

od godz. 13:00 dnia 13.07.2025 do godz. 21:00 dnia 13.07.2025

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 25 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie grad.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

 

Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 47/771-81-10 lub alarmowy 112, a  w godzinach pracy Urzędu Miejskiego - Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 62 721 50 01, wew. 17), w dni wolne od pracy oraz niedziele i święta tel. dyżurny 784 095 396.

Aktualności

2021-02-19

Szczepionki przeciwko COVID-19. Walka z fałszywymi informacjami

Szczepienia są nadzieją na lepsze jutro i powrót do normalności. To także zwieńczenie ciężkiej pracy naukowców z całego świata. Mimo tego wokół szczepionki przeciw COVID-19 powstały mity, które obalamy już teraz!

Dementujemy nieprawdziwe informacje na temat szczepionek. Szukasz informacji o szczepionce? Korzystaj ze sprawdzonych źródeł – np. gov.pl/szczepimysie lub szczepienia.pzh.gov.pl.

Szczepionka – bezpieczne narzędzie walki z COVID-19

Szczepionka jest bezpieczna. Zanim trafi na rynek, musi uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. W przypadku tej grupy produktów wymagania są niezwykle rygorystyczne. W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.

Ocena dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego – w tym także szczepionek. Rygorystyczne wymagania dotyczące badań skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek są większe niż w odniesieniu do innych produktów leczniczych. Celem jest jak najszybsze zapewnienie dostępności skutecznego i bezpiecznego produktu do walki z pandemią. W przypadku szczepionki na COVID-19 terminy administracyjne zostały skrócone. Co ważne, te ułatwienia nie obniżają obowiązujących wymogów. 

Umowy o wczesnym zakupie szczepionek były zawierane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej z Komisją Europejską. KE bierze pod uwagę wszelkie dane dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki w momencie negocjacji umowy. Jeśli jakaś szczepionka nie spełnia wysokich standardów, zostaje eliminowana przez Komisję. Umowy o wczesnym zakupie, uzależniają końcowy zakup od otrzymania dostępu na obrót szczepionki w Unii Europejskiej.

Odpowiedzi na często powtarzające się fałszywe informacje znajdziecie Państwo na forum gov.pl:

 

Fake news #1 – szczepionki są niesprawdzone i niebezpieczne, bo powstały zbyt szybko

Fake news #2 – wystarczy zdrowy tryb życia – szczepionka nie jest potrzebna

Fake news #3 – koronawirus tak szybko mutuje, że nie da się wyprodukować skutecznej szczepionki

Fake news #4 – nie ma dowodu epidemiologicznego, że szczepionki zadziałały

Fake news #5 –  nie ma żadnej pandemii, a szczepionka to spisek koncernów farmaceutycznych

Fake news #6 –  przecież ludzkość przetrwała miliony lat bez szczepień

Fake news #7 –  szczepionka może wpływać na ludzki genom

Fake news #8 –  szczepionki szkodzą - to nie leki, tylko bliżej nieokreślone wspomaganie