2020.08.12 - imieniny: Klary, Lecha, Hilarii, Euzebii

X Międzyszkolny Konkurs Kolęd

2020-01-28

Uczestnicy podczas śpiewania kolęd

23 stycznia 2020 roku odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych Złota Jerozolima i biedne Betlejem zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie oraz Stowarzyszenie Motylek na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski w Konarzewie. Kolędy są ściśle związane  ze świętami Bożego Narodzenia i pojawiły się w Polsce w początkach XVIII w. wraz z przybyciem do naszej Ojczyzny zakonu OO Franciszkanów. W porównaniu z innymi narodami tych kolęd mamy najwięcej, dlatego warto tradycję ich wykonywania pielęgnować. 

Tegoroczny konkurs odbywał się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krotoszynie oraz burmistrza Zdun.

I w  tym roku nie zabrakło emocji i pięknych chwil spędzonych razem. Uczestnicy znają się i lubią, bo niejednokrotnie spotykają się w Konarzewie co roku. Atmosfera była niemal rodzinna, co nie wykluczyło szlachetnej rywalizacji. Konkurs swoją obecnością i pracą w jury zaszczycili m.in. wicestarosta krotoszyński Paweł Radojewski, sołtys Konarzewa –Barbara Łasińska, dyrektor DPS Zduny – s. Anna Wojciechowska, franciszkanin – o. Walenty Piechaczek OFM, prezes Stowarzyszenia Motylek Alina Selbirak i dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego w Zdunach.

Do konkursu zgłosili się uczestnicy z Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp., Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu, Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu, Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza w Ostrowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej Opus w Jarocinie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Krotoszynie oraz oczywiście uczniowie z placówki w Konarzewie.

Wykonawcy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych i wykonywali utwory solo lub w zespole. Wśród kolęd i pastorałek znalazły się te bardziej znane i te rzadziej śpiewane, w tym utwór przewodni Złota Jerozolima. W czasie obrad jury odbyło się  wspólne wykonywanie ulubionych kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Nie wszyscy wykonawcy mogli zdobyć pierwsze miejsca, ale nikt nie został bez nagrody i  poczęstunku.

Laureaci XI Międzyszkolnego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych:

I kategoria –uczniowie młodszych klas  szkoły podstawowej:

1 miejsce –duet Grzegorz Krzysztofiak i Fabian Biewald ze Specjalnego Ośrodka                                               Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp.,

2 miejsce – Liwia Sierota i Oliwia Zawieja ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie,

3 miejsce – zespół uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w  Krotoszynie,

Wyróżnienie – Martyna Glapiak z Zespołu Szkół Specjalnych w  Brzeziu.

II kategoria – młodzież starszych klas szkoły podstawowej:

1 miejsce –Wiktoria Olejniczak z Zespołu Szkół Specjalnych w  Brzeziu,

2 miejsce – Dagmara Nawrot z Zespołu Szkół Specjalnych w  Słupi,

3 miejsce –Sebastian Jarosik ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp.,

Wyróżnienie –Ewa Zachwyc i Mateusz Kopacz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie.

III kategoria – młodzież ze szkoły ponadpodstawowej  i dorośli

1  miejsce –zespół Domino: Karolina Oleksiak, Mateusz Mianowski, Sylwia  Spodar, Tomasz Rojewski i Adam Dolaciński ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 w   Kaliszu,

2 miejsce – Aleksandra Muszyńska ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wlkp.,

3 miejsce –Tomasz Duszyński ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krotoszynie,

Wyróżnienia –Jakub Manuszak z Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu, Karolina Wejman z Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza w Ostrowie Wlkp., zespół uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie oraz zespół POGO-DNI z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Jarocina.

Mija 11 lat, jak uczestnicy konkursu spotykają się w Konarzewie, śpiewając ulubione kolędy, pastorałki i pieśni zimowe. Jest to możliwe dzięki życzliwości Przyjaciół Ośrodka: Starostwa Powiatowego w Krotoszynie oraz Urzędu Gminy i Miasta w Zdunach, dyrekcji Banku Spółdzielczego w Krotoszynie, sołectwa w Konarzewie, właścicieli firm, panów: Józefa Kujawskiego, Bartosza Kaczyńskiego , Mateusza i Jakuba Czwojdów, Dariusza Mańkowskiego, Grzegorza Brykczyńskiego, Daniela Troszczyńskiego i pani  Danuty Kempy.

Wszystkim bardzo dziękujemy.

 

Fot. relacja: SOSW Konarzew 

 

 

Uczestnicy w trakcie występów
Jury

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE