2018.01.17 - imieniny: Antoniego, Rościsława, Mariana, Rosława

Pobiegli dla "Zagończyka"

2018-03-06

W niedzielę 4 marca odbyła się II edycja "Biegu Zagończyka"

Na zdjęciu start II Biegu Zagończyka. Z przodu zabytkowy oflagowany samochód wojskowy pilotujący biegnących

4. marca odbył się II Bieg Zagończyka, organizowany w ramach zdunowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Od godz. 12:30 na parkingu przy Ratuszu można było zapisać się do udziału w Biegu, który nie miał ograniczeń wiekowych – tylko zdrowotne. Zgłosiło się 105 biegaczy. Grupa dzieci w wieku szkolnym również wystartowała w Biegu na dystansie ponad 1,9 km ulicami: Mickiewicza, Ostrowską, Sulmierzycką, Pl. Skargi – z miejscem startu i mety na parkingu przed Ratuszem. Długość trasy była wyznaczona dla upamiętnienia roku zamordowania mjr Franciszka Jaskulskiego - 1947.

Postać mjr Jaskulskiego ps. Zagończyk popularyzowana jest od kilku lat, m. in. podczas spotkań historycznych w Izbie Muzealnej ZOK. W tym roku przypadła druga edycja Biegu Zagończyka, podczas której krótki rys biograficzny Zagończyka przedstawiła pani Łucja Długiewicz-Paszek. Wspomniała m. in. o tym, iż Franciszek Jerzy Jaskulski był mieszkańcem Zdun, oficerem w stopniu majora AK, działaczem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.

W związku z 71. rocznicą śmierci Zagończyka, 71 pierwszych biegaczy otrzymało atrakcyjne upominki – gadżety z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Historii Polski, Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej – udostępnione dzięki staraniom Posłów na Sejm Jana Mosińskiego i Tomasza Ławniczaka. Upominki przekazała również KGHM Polska Miedź.

Można było zakupić koszulkę z podobizną mjr Jaskulskiego. Natomiast na wszystkich uczestników Biegu czekały medale pamiątkowe, a dla dzieci również dyplomy. Na mecie wręczali je: Burmistrz Zdun Tomasz Chudy, Posłowie na Sejm: Jan Mosiński i Tomasz Ławniczak.

Nagrodzono 5 pierwszych biegaczy. Czołowe miejsca zajęli:
1. Tomasz Owczarek
2. Mikołaj Kalak
3. Szymon Winiarski
4. Mateusz Konieczny
5. Dawid Kocik.
Z rąk posłów odebrali oni puchary i nagrody.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Kapela znad Baryczy, która również zaintonowała Hymn Państwowy przed rozpoczęciem Biegu. Można było także zapoznać się z militariami na stoisku Samodzielnej Grupy Szturmowej z Krotoszyna. Natomiast po zakończeniu Biegu, organizatorzy zaprosili do częstowania się pyszną grochówką, ufundowaną przez Hotel – Restaurację Wawrzyniak i bigosem, przygotowanym przez Restaurację Impuls.

W czasie trwania wydarzenia zorganizowana została zbiórka publiczna na rzecz I. Zdunowskiej Drużyny Harcerskiej – na sprzęt i ekwipunek. Zbiórkę przygotowało Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa w ramach Ogólnopolskiej Dobroczynnej Kampanii Społecznej KILOMETRY DOBRA.

W ramach Kampanii w tym samym dniu o godz. 17:00 w Centrum Animacji Społecznej w Zdunach odbył się koncert pt. „Serca dla Harcerzy”. Wystąpili na nim: Zdunowski Zespół Muzyczny pod dyrekcją Adama Szczuraszka, Zespół Muzyczny POSITIVE pod dyrekcją Izabeli Piasnej oraz duet „Próba czasu” Doroty Marszałek i Stanisława Szelągowskiego.

Zdunowski Ośrodek Kultury dziękuje za zabezpieczenie imprezy funkcjonariuszom Policji ze zdunowskiego posterunku oraz strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdunach.

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE