2018.09.25 - imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława, Władysławy

Rycerskie lato z "Razem dla Konarzewa"

2017-08-01

Stowarzyszenie "Razem dla Konarzewa" zorganizowało letni wypoczynek dla dzieci

Na zdjęciu uczestnicy letnich wakacji

W dniach 17-22 lipca stowarzyszenie RAZEM DLAKONARZEWA zorganizowało kolejną edycję wypoczynku letniego dla dzieci i młodziezy z terenu gminy Zduny, pn. RCERSKIE LATO. Uczestnicy akcji w wieku 5-12 lat przez kilka dni wcielali się w rolę rycerzy i dam dworu. Projekt tematycznie wpisywał się w całoroczne obchody jubileuszu 750 lecia lokacji Zdun.

W trakcie spotkań uczestnicy zapoznali się z czasami średniowiecza, budowlami, życiem i zwyczajami w tym okresie.Spotkanie poprowadziła p. Emilia Swendracka z konarzewskiej biblioteki.

Dzieci wzięły udział w spotkaniu muzealnym przygotowanym przez p. Łucję Długiewicz-Paszek. Kolejnym punktem historycznej podróży była wizyta w Zduńskiej Izbie Muzealnej. Jej pracownicy poprowadzili też warsztaty ceramiczne dla grupy.

Ponieważ stowarzyszenie realizaquje inny projekt kulturalno-historyczny pn. WIELKOPOLSKA OŚ CZASU, zatem nie mogło zabraknąć akcentów konarzewskich. Kolejnego dnia zorganizowana zoastała wycieczka szlakiem miejsc historycznych we wsi, połączona z podchodami. Miejsca do przeprowadzenia udostęnił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Konarzewie. Starsza grupa przemierzyła trasę pieszo, zaś młodsi bryczką. Zaprzęg udostęnił i powoził p. Henryk Piasny.

Dopełnieniem historii Konarzewa było kolejne spotkanie w bibliotece. Tym razem starsza grupa zapoznana została z tematyką genealogii i poszukiwań własnych korzeni w oparciu o dostępną w internecie wiedzę i materiały. Ten temat oraz wzory herbów właścicieli Konarzewa przybliżył pasjonat tego zagadnienia Łukasz Cichy. Młodsi w tym czasie malowali, kolorowali i wyklejali zamki oraz inne scenki z życia dworskiego.

JJednocześnie dzieci robiły tarcze, miecze, korony, stroje dworsko-rycerskie. Przeprowadzono turniej rycerski oraz pasowanie na rycerzy i damy dworu. Tego ceremoniału dopełnili policjanci krotoszynskiej policji, którzy odwiedzili pólkolonistów z prelekcją i przentacją nt. bezpiecznego wypoczynku, bezpieczeństwa na drodze, wzywania pomocy, jej udzielania oraz z jakże aktualną tematyką  profilaktyki uzależnień.

Oficjalne zakończenie akcji odbyło się w piątek, przy ognisku  przy którym wszyscy opiekali średniowieczną potrawę – podpłomyki. Ognisko przygotowali i zabezpieczali druhowie  konarzewskiej OSP. Ostatnim akcentem tego dnia było wręczenie certyfikatów i dyplomów dla młodych rycerzy i dam.

W sobotę natomiast odbyła się wycieczka autokarowa do Grodźćca k/ Złotoryi gdzie w trakcie zwiedzania średnioweiczengo zamku uczestnicy na  żywo zobaczyli to o czym wczesniej słuchali, czytali. Kulminacyjnym punktem programu był Piknik Rycerski przygotowany przez Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej. Pokaz i przymiarka strojów, uzbrojenia, walk  na miecze i topory oraz gier i zabaw sprawnościowych pozwolił na aktywne uczestnictwo  we wydarzeniu. Pełna fotorelacja na profilu fb i stronie internetowej stowarzyszenia RAZEM DLA KONARZEWA

Program akcji RYCERSKIE LATO został opracowany i był realizowany przez kadrę wychowawczą i wolontariuszy z Konarzewa, Zdun i Krotoszyna. Przeprowadzenie tak bogatego i atrakcyjnego programu możłiwe było dzięki dofinansowaniu ze srodków Urzędu Miejskiego w Zdunach, przy wspólfinansowaniu z Funduszu Sołeckiego Konarzewa i Chachalni. Smaczne posiłki w trakcie wypoczynku zapewniała Restauracja NA PARCELACH z Krotoszyna. O słodkie  rycerskie podwieczorki zadbały mamy i babcie uczestników, zaś prowiant na wycieczkę zapewniły nam Piekarnia CZWOJDA z Krotoszyna oraz PHU Sławomir Ptak z Rudy. Bezpieczny transport zapewnił Bogdan Cierniewski – BOB-KOM.

Kasztelan, Włodarz, Bractwa Rycerskie oraz Damy Dworu Kasztelanii w Konarzewie  dziękują  za pomoc i wsparcie realizacji tego działania. Dzięki  wspólnemu zaangażowaniu nasze pociechy  spędziły ciekawy i wesoły wakacyjny tydzień.

Na zdjęciu uczestnicy letnich wakacji podczas zajęć
Na zdjęciu uczestnicy letnich wakacji na wycieczce

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE